A R T I S T S

Eija-Liisa Ahtila [FIN]

Judith Barry [USA]

Zoe Beloff [USA]

Maurice Benayoun / Jean-Baptiste Barrière [F]

Jean-Louis Boissier [F]

Jean-Michel Bruyère [F]

Jim Campbell [USA]

Janet Cardiff [CDN]

YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES [ROK]

Peter Cornwell [UK]

Luc Courchesne [CDN]

Max Dean/ Kristan Horton [CDN]

Dennis Del Favero [AUS]

Toni Dove [USA]

Daniel Egg [A]

Shelley Eshkar/ Paul Kaiser [USA]

Peter Forgács and The Labyrinth Project [HU/USA]

Masaki Fujihata [J]

Christopher Hales [UK]

Vit Havranek [CZ]

Agnes Hegedues [HU]

Axel Heide/ onesandzeros/ Philip Pocock/ Gregor Stehle [D/D/CDN/D]

Gary Hill [USA]

Perry Hoberman [USA]

Ian Howard [AUS]

Paul Johnson [USA]

Isaac Julien/Javier de Frutos [UK]

William Kentridge [ZA]

Norman M.Klein, Rosemary Comella, Andreas Kratky, The Labyrinth Project [USA]

Darij Kreuh [SLO]/ Davide Grassi [I/SLO]

Marc Lafia [USA]

George Legrady [USA]

Bernd Lintermann [D]

Julien Maire [F]

Lev Manovich [RUS/USA]

Chris Marker [F]

Jennifer & Kevin McCoy [USA]

Margie Medlin [AUS]

Michael Naimark [USA]

Mark Napier [USA]

Werner Nekes [D]

Susan Norrie [UK]

Pat O'Neill, Rosemary Comella, Kristy H.A.Kang, The Labyrinth Project [USA]

Martin Reinhart [D]

Constanze Ruhm [A]

Jeffrey Shaw [AUS]

Joachim Sauter/Dirk Lüsebrink [D]

Michael Schmid/Jörn Müller-Quade/Thomas Beth [D]

Bill Seaman [USA]

Karl Sims [USA]

Michael Snow [CDN]

Caspar Stracke [D]

Leslie Stuck [USA]

Synthetic Characters Group, MIT Media Lab [USA]

Peter Weibel/ Thomas Fürstner [A]

Maciej Wisnewski [USA]

Christian Ziegler [D]

Webcinema-Programm
Nora Barry [Curator]
Films For An Historical Anthology of Web Cinema

Jason Wishnow [USA], Tara Veneruso [USA], Spike Lee [USA], Christine Panushka [USA], John Serpentelli [USA], Xeth Feinberg [USA], Marco & Antonio Manetti [I], Craig Johnson [USA], Joe Chow [USA], Richard Lainhart [USA], Andrea Flamini [USA/I], Michael O’Reilly [USA], Tom Neske [UK], Dave Jones [AUS], Maya Churi [USA], Silvia Maria Schopf [D], Deanne Sokolin [USA], Mel Bernstine & David Moskovic, „Mike“, 2000 [F], Pierre Wayser [F], Alexander Gubas [YU], Jerome Mouscadet [F] , Picture Projects [USA], Peter Rose [USA], John O’Brien [USA], Kristoffer Gansing/David C. Cuartielles/Elisabet M. Nilsson [S], YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES [ROK], Martin Reinhart [A], Paul Lincoln [SGP]

^